Anasayfa | Haber Ara | Anketler | Yazar | Sitene Haber Ekle | RSS Ekleyin | Ntv Nedir

İstanbul 2. Bölge Milletvekili Aday Adayı  |  Güneri Civaoğlu adliyede  |  Yardım için durdu, babası çıktı  |  Televizyonlara kürtçe geçit yok !  |  Marmaris'te deniz 15 metre çekildi  |  Baykal ve Kılıçdaroğlu savcı yolunda  |  İbrahim Tatlıses hakkında şok iddia !  |  Kenan Evren'den harbiye süprizi  |  Türkler doğum yapmasın !  |  İşsizim diyen çok ama...  |  Kılıçdaroğlu'nun bedelli bekleyenleri  |  Ev hanımlarına emeklilik fırsatı  |  Merobüste taciz skandalı !  |  Soner Yalçın'a zor sorunlar !  |  Asıl deprem bugün yaşanıyor !  |  Tatlıses'in doktorundan ilk açıklama !  |  İbrahim Tatlıses vuruldu !  |  Çevik Bir'den bakana tepki  |  ''Örtüsüz kadın ya satılıktır ya kiralık''  |  Leyla Zana meclise...  |  

Arama


Gelişmiş Arama

Döviz

  Döviz Alış Satış
  Dolar 2.9228 2.9281
  Euro 2.5919 2.6091

Diyanetten skandal yorum!


Peygamberin yasakladığı uygulamaya Diyanet'ten izin çıktı. Yanlış okumadınız TIKLAYIN

Kategori  Kategori : Gündem
Yorumlar  Yorum Sayısı : 7
Okunma  Okunma : 1391
Tarih  Tarih : 18 Kasım 2008 13:05


Diyanet'in yeni hazırlattığı Kur'an tefsiriyle birlikte bir skandala imza attı. Hazreti Muhammed'in yasakladığı muta nikahı Diyanet'e göre caiz...

KİMİYLE 15 GÜN KİMİYLE BİR AY
Pek çok kadınla birlikte olduğunu söylerken konunun hassasiyetinden dolayı adının açıklanmasını istemeyen üniversite mezunu 35 yaşındaki adam, “Bu işin yolu bir gülden ya da bir Porsche’dan geçer” diyor “kimisiyle on beş gün, kimisiyle birkaç ay.” Dindar biri olduğunu söylemesine karşın, inancından dolayı yaşadığı ilişkilerin günah olmadığını savunuyor. Bu rahatlığının nedenini, inancından gelen bir ruhsata bağlıyor. O ruhsatın adı muta...

PARA KARŞILIĞI NİKAH

İslam tarihi boyunca Şii ve Sünni din alimleri arasında en hararetli tartışma konularından biri olan “muta (faydalanma, menfaat) nikâhı,” Diyanet Vakfı’nın İslam Ansiklopedisi’nde ve başka kaynaklarda, özetle “kadın ve erkek arasında belli bir maddi bedelle, belli bir süre için yapılan bir tür geçici evlilik olarak” tanımlanıyor. 

HZ. MUHAMMED YASAKLADI, DİYANETE GÖRE CAİZ

DİYANET SESSİZ
Sessiz sedasız geçiştirilen bu değişikliğin nedenini hem sözlü hem de yazılı olarak sorduğumuz DİB yetkilileri, “konuyla ilgili sözlü bir açıklama yapmak istemediklerini” belirtiyor. Ancak kurum, ilgili bölümüne gönderdiğimiz sorularımıza derginin baskıya girilmesine kadar yazılı bir açıklama yapmadı. “Kur’an Yolu Türkçe Meal ve Tefsir” adlı çalışmada imzası bulunan ilahiyatçılardan ulaşabildiğimiz iki isim birbirinden farklı açıklamalarda bulunuyor. “Dört kişilik yazar heyeti adına açıklamada bulunduğunu” söyleyen Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi İbrahim Kafi Dönmez, “İlk baskıda yer alan ifadelerden müt’aya izin verildiği anlamının çıkartılmaması gerektiğini” belirtiyor. Dönmez, “Muta hakkında ilk baskıdaki bilgilerin zihin karıştırıcı olduğu ve yanlış anlamalara yol açabileceği eleştirileri karşısında konunun yeniden ele alındığını ve heyetçe uygun görülen değişikliğin yapıldığını” söylüyor.

Soruları telefonla yanıtlayan ve halen İstanbul Müftülüğü görevini yürüten Mustafa Çağrıcı ise “değişikliğin, ilk yorumun mutaya ruhsat anlamı taşıdığından ötürü yapıldığını” kabul ediyor. “Muta uygulamasının tamamıyla Şii mezhebine ve İran’a özgü olduğunu” savunan Çağrıcı, “Evlilik sürekli bir kurumdur. Dolayısıyla muta Sünni âlimlere göre ehl-i sünnet tarafından yapılamaz. Yapıldığı takdirde günah işlenmiş olur” sözleriyle çalışma arkadaşından farklı düşündüğünü ortaya koyuyor. Çağrıcı’nın verdiği bilgiye göre kitabın satış rakamı ise 140 bin (Diyanet’ten bu konuda da bir açıklama gelmedi).

Newsweek Türkiye'nin haberine göre; Hz. Muhammed döneminde yasaklandığı gerekçesiyle bugüne kadar hiçbir Sünni din adamı mutaya cevaz vermedi veya serbest olduğuna ilişkin üzerinde uzlaşılan bir çalışmaya imza atmadı.

Ancak Türkiye’nin en yetkili dini otoritesi Diyanet İşleri Başkanlığı’nın (DİB) bir grup ilahiyatçıya hazırlattığı “Kur’an Yolu Türkçe Meal ve Tefsir” adlı çalışma, mutayı yeniden tartışma konusu haline getirdi.

Kitapta, “Ehl-i Sünnet’e mensup âlimlerden ve özellikle sahabeden bazılarına göre müt’a nikâhı caizdir, onu Hz. Peygamber değil ikinci halife yasaklamıştır” (İlk baskının ikinci cildi, 32 ile 34’üncü sayfalar) denmesi mutaya izin verildiği yorumlarına yol açtı.
Daha da ilginç olanı ise, bu ifadelerin 2. ve 3. baskılarda bulunmaması. Bu arada, sonraki baskılarda muta konusunda değişiklik yapılmasına rağmen ilk baskı da toplatılmadı. 

MEHİRLERİNİ (ÜCRET) VERİN HELAL OLSUN

Din İşleri Yüksek Kurulu, Ocak 2001’de yeni ve daha anlaşılır bir Kuran meali ve tefsiri hazırlamaya karar verdi. Ardından tanınmış dört ilahiyatçı profesör Hayrettin Karaman, Mustafa Çağrıcı, İbrahim Kafi Dönmez ve Sadrettin Gümüş bu iş için görevlendirildi. Sonuçta beş ciltlik kitabın ilk baskısı DİB Dini Yayınlar Dairesi tarafından 2005’te yayımlandı ve kısa sürede tükendi. Bu ilk baskıda Nisa suresi 24’üncü ayetin geniş bir tefsirine (detaylı yorum) yer verildi. DİB’in internet sitesindeki Kuran-ı Kerim mealinde bu ayet ele alınırken “Savaş esiri olarak sahip olduklarınız hariç, evli kadınlar (da size) haram kılındı. (Bunlar) üzerinize Allah’ın emri olarak yazılmıştır. Bunların dışında kalanlar ise, iffetli yaşamak ve zina etmemek şartıyla mallarınızla (mehirlerini verip) istemeniz size helal kılındı. Onlardan (nikâhlanıp) faydalanmanıza karşılık sabit bir hak olarak kendilerine mehirlerini verin. Mehir belirlendikten sonra, onunla ilgili olarak uzlaştığınız şeyler konusunda size günah yoktur” deniliyor. Mehir, Türkçe’de ücret anlamına geliyor.

BAZI SAHABELERE GÖRE CAİZDİR

Kitapta bu ayetten hareketle, “muta nikâhının en azından İslâm’ın ilk yıllarında uygulandığının ve içtihatlara (din adamlarının ortak görüşü) dayanılarak bazı mezheplere (Şia mezhebi gibi) göre halen geçerli olduğunun” altı çiziliyordu. Kitabın, “İhtiyaç bulunduğu için müt’a nikâhının bir müddet mubah kılındığı konusunda ittifak vardır” denen ilgili bölümünde “Ehl-i sünnete mensup âlimlerden ve özellikle sahabeden bazılarına göre müt’a nikâhı caizdir, onu Hz. Peygamber değil ikinci halife yasaklamıştır.

MUTA NİKAHI KILINACAK ŞARTLAR

İmami Şiilere göre ihtiyaç ve zaruret şartı bulunmaksızın müt’a nikâhı caizdir. Sonuç olarak yolculukta ve savaşta kişinin eşinden ayrı düştüğü zamanlarda olduğu gibi ‘hadislerdeki yasaklama süresini geciktirmeyi gerektiren’ zaruretler bulunduğunda bu nikâh caizdir” ifadesi yer alıyordu. Ancak DİB tarafından yayımlanan bu tefsire muhafazakâr kesimden tepkiler gelmeye başlayınca, kitabın 2006 ve 2007’de yayımlanan ikinci ve üçüncü baskılarında muta ile ilgili bölüm çıkarıldı.

Hatta kamuoyuna yönelik herhangi bir düzeltme yazısı olmaksızın, ilk baskının tam aksi yönde bir yoruma yer verildi. Üçüncü baskının 45’inci sayfasındaysa artık şunlar yazıyor: “Şiilerin Caferi kolunda halen uygulanan bir nikâhın, yani belli bir süre ile sınırlı evlenmenin adı da müt’a nikâhıdır. İslam’ın ilk yıllarında dönemin şartlarına göre ihtiyaç bulunduğu için müt’a nikâhının bir müddet mubah kılındığı konusunda ittifak vardır. Ehl-i Sünnet âlimleri büyük çoğunlukla bu nikâhın ebedî olarak yasaklandığı hükmünü benimsemişlerdir.”

MUTA NİKAHI NEDİR?

Pek çok dini kaynakla birlikte, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yayınlanan “İslam Ansiklopedisi”nde İbrahim Dönmez tarafından hazırlanan, mutanın ele alındığı bölümde (sayfa 174 – 180) özetle şu yorumlara yer veriliyor: Müt’a nikâhında kadın ve erkek, para ve zaman konusunda anlaştıktan sonra istedikleri zaman biraraya gelebiliyor. Bakire bir kızla velisinin izni alınmadan müt’a yapılamıyor. Ayrıca sözlü, nişanlı ve evli kadınlarla müt’a da mümkün değil. Evli ya da bekar bir erkek, dul ve boşanmış bir kadınla anlaşmasını yaptıktan sonra dilediği zaman, aynı evde kalma mecburiyeti olmadan beraber olabiliyor. Müt’a nikâhlı kadın da, daimi evlilik yapmış bir kadın kadar kocasına karşı sorumlu kabul edilmiyor. Cinsellik dışında diğer tüm faaliyetlerinde daha serbest hareket edebiliyor. Süre bitiminde yeni bir müt’a evliliği için kadının yeni bir adet görüp ‘temizlenene’ kadar beklemesi gerekiyor. Müt’a süresince kadın hamile kalırsa, çocuğun nüfusu ve her türlü bakımı babaya ait.    

Yazdırılabilir SayfaWord'e Aktar        Yorum Yaz

Bu habere toplam 7 yorum yazılmıştır.

Haydar Keskin [ 20 Kasım 2008 00:26 ]

Bizim güzel dinimizi çirkin emellerine alet etmeyi bıraksınlar artık. METRESLİK kurumunu biz ahlaki buluyoruz desinler, o kadar. Ne kılıf uydurmaya çalışıyorlar dinen caiz diye. Hadi kuldan utanmıyorlar, Allah'tan da korkmuyor bunlar.

Ati [ 19 Kasım 2008 21:10 ]

2 sorum olucak 1. sorum diyanete
1-) Muta nikahının ücretini kredi kartıyla versek caiz olurmu???
2-)Muta nikahı farz mıdır "Bu sorumada türbanı farzlar arasına sokan akp'liler versin.

suuuuuuuu [ 19 Kasım 2008 19:42 ]

allah sizin belanızı versin!sizlere değil müslüman insan bile diyemiyorum!!!

Ayşe Teyze [ 19 Kasım 2008 19:27 ]

Bizi aydınlattığınız için teşekkürler...Ehl-i Sünnet’e mensup âlimlere göre ramazanda kocasından dayak yemek orucu bazarmı:(((? not; ben kapalı bir bayanım lütfen bana açık bir cevap yazınız.Bu sitedeki müslüman kardeşlerimden rica ediyorum.

can [ 19 Kasım 2008 17:20 ]

Pekiii!... mutta nikahı için her hangi bir yaş limiti var mı? Eğer yoksa, sandalyeye oturduğunda ayağı yere değiyorsa mutta nikahı kıyabirmiyiz;) Bir de sandalyenin ölçüleri ne olmalı?????

zeki [ 19 Kasım 2008 14:13 ]

Hayberin fethinden sonra Peygamberimiz bu nikah türünü sünnetiyle kesin bir şekilde yasaklamıştır. Yasaklanmış olan bu nikah türü, ne ilginçtir ki akp'nin ülkemizde iktidarının 6. yılında yeniden serbest bırakılmak isteniyor. Tabi buna en çok sevinen sanırım hüseyin üzmez zihniyetindeki sapına kadar şeriyatçı olmayla gurur duyanlar olsa gerek!

Serap Akgün [ 19 Kasım 2008 12:36 ]

İran olma yolunda bir adım daha.Yüce dinimizi de bu pisliklere alet ettiler, yaptıkları adiliklere dini kılıf bulmaya çalışıyorlar utanmadan.Allah bunları ıslah etsin. Geleceğe baktıkça gençler için kaygılanmamak elde değil. Ama tarih bütün bunlara göz yumanları hak ettikleri yere koyacaktır.

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.
 

Gündem

En Çok Okunan Haberler

Anne ve Kadın... Buse İspir
Buse İspir
Muhalefeti öldürün! Bahattin ÜNAL
Bahattin ÜNAL
Tarihi İzlediniz mi? Tahir Dinç
Tahir Dinç
İşte 2008'in enleri A. Hakan COŞKUN
A. Hakan COŞKUN
Ahlak Kazanmak mıdır? N. Bilici
N. Bilici
Herkese yeniden merhaba Gökhan Kuşcalar
Gökhan Kuşcalar
Terörle mücadele ediyor muyuz? Mesut KARAAĞAÇ
Mesut KARAAĞAÇ

Son Dakika Haberleri

Canlı Destek Hattı

Takvim

Anket

Hangi Partiye Oy Atacaksınız?
Tüm Anketler

Tüm Hakları Saklıdır © Copyright 2003 - 2011 NTVHaber.org Haber Sitesi bir Genç Kariyer Grup Kuruluşudur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Arşiv | Onayla

 © Copyright 2008 NTVHABER.ORG - TATILDE.ORG

Ntvhaber.Org

Webmaster

Ntvhaber

  Desteklediklerimiz

Künyemiz Sitene Haber Ekle Kuşadası Tatilde Turizm Haberleri
Ntv Nedir? Tuğla Çeşme Tatilde CNN
Türkiye Haritası Tatilde Blog Youtube Giriş Yöntemi SEO
Mavihayat.net TatilPanosu.com İkinci El Giyim Google News
Günün Özeti Kayan Haberler Ekle Tatil Bilgi Merkezli Tatilde.org Ntvhaber
Sohbet Sitene Ekle Otel ve Turizm Rehberi News Yahoo

Net Türkiye Vizyon Haber sitesinin ntvmsnbc internet sitesi ile hiç bir şekilde alakası yoktur!

NTV Haber